• Testovanie 9

• Informácie o celoslovenskom testovaní žiakov 9. ročníka základnej školy v školskom roku 2018/2019

Dňa 3. apríla 2018 (v stredu), sa uskutoční testovanie žiakov 9. ročníka ZŠ z vyučovacích predmetov slovenský jazyk a literatúra a matematika pod názvom TESTOVANIE 9 –2019.  Náhradný termín Testovania 9-2019 sa uskutoční 16. a 17. apríla 2019 (utorok, streda).Testovanie žiakov sa bude realizovať na všetkých ZŠ v rámci vyučovania, testovania sa zúčastnia všetci žiaci 9. ročníka.

Cieľom testovania je získať obraz o výkonoch žiakov pri výstupe z druhého stupňa ZŠ a monitorovať úroveň ich pripravenosti na ďalšie štúdium.

Povolené pomôcky: potreby na písanie - čierne alebo modré guľôčkové pero, rysovacie pomôcky a kalkulačka.
          Žiaci nesmú používať: mobilné telefóny, tabuľky pre základné školy, pravidlá slovenského pravopisu, slovníky, učebnice, zošity a rôzne vlastnoručne vyrobené prehľady vzorcov, pravidiel a pod.

Účasť žiakov 9. ročníka ZŠ so zdravotným znevýhodnením (ZZ) na testovaní v školskom roku 2018/2019

Kto môže vykonať testovanie podľa upravených podmienok:

a) žiak špeciálnej školy

b) žiak špeciálnej triedy v základnej škole

c) žiak základnej školy vzdelávaný v triede spolu s ostatnými žiakmi školy podľa individuálneho vzdelávacieho programu

Účasť žiakov so ZZ na celoslovenskom testovaní:

·    žiaci, ktorí  sú dlhodobo alebo často umiestnení z vážnych zdravotných dôvodov v ZŠ pri zdravotníckych zariadeniach, sa do testovania nezapájajú

·    žiaci, ktorí sú krátkodobo umiestnení v ZŠ pri zdravotníckych zariadeniach, sa do testovania zapájajú dobrovoľne a testovania sa zúčastnia v kmeňovej škole, ak im to ich zdravotný stav dovolí

·     žiaci, ktorí sa vzdelávajú formou školskej integrácie (začlenenia) podľa individuálneho výchovno-vzdelávacieho programu a majú úpravu učebných osnov z testovaného predmetu (redukcia viac  ako 30 %), sa do testovania zapájajú dobrovoľne

·     žiaci, ktorí vo svojom vzdelávaní postupujú individuálne, sa do testovania zapájajú v prípade, že si podali prihlášku na maturitné štúdium z testovaných predmetov (napr.: žiak 9. ročníka s dyskalkúliou, ktorý má úpravu učebných osnov podľa 7.  – 8. ročníka, absolvuje testovanie z predmetu matematika v prípade, že sa hlási na maturitné štúdium, kde je matematika profilový predmet)

Upravené podmienky na T9-2019:

·         predĺženie času

·         úprava formátu testovacieho nástroja

·         možnosť používať kompenzačné pomôcky

·         prítomnosť asistenta, špeciálneho pedagóga, tlmočníka

Druhy postihnutia, na ktoré sa úpravy vzťahujú:

·     vývinové poruchy učenia; • narušená komunikačná schopnosť;  • telesné postihnutie; • zrakové postihnutie (u slabozrakého žiaka je možné nahlásiť, ak je to potrebné, aj veľkosť písma, ktorú bežne používa pri práci s textom; u nevidiaceho žiaka je potrebné nahlásiť formu testu v  Braillovom písme); • sluchové postihnutie; • autizmus; • chorí a zdravotne oslabení; • porucha pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou;  • porucha pozornosti; • viacnásobné postihnutie

Skupiny postihnutia:

Žiaci sa do skupín nezaraďujú podľa stupňa postihnutia z lekárskeho hľadiska, ale podľa miery obmedzenia pri práci s textom.

1. skupina obmedzenia:

Žiak zaradený do 1. skupiny pracuje s testami identickými s testami pre intaktných žiakov. Odpovede zapisuje do odpoveďových hárkov, má predĺžený čas a používa kompenzačné pomôcky. S upravenými testami pracuje žiak so sluchovým postihnutím a s vývinovými poruchami učenia. Žiak nemá k dispozícii osobného asistenta, tlmočníka alebo špeciálneho pedagóga.

2. skupina obmedzenia:

Žiak zaradený do 2. skupiny pracuje s upravenými testami, má predĺžený čas, používa kompenzačné pomôcky, odpovede priamo do testov zapisuje žiak so zrakovým a telesným postihnutím (osobný asistent, špeciálny pedagóg následne prepíše žiacke odpovede z testu do OHkT), ostatní žiaci zapisujú odpovede do odpoveďových hárkov. Žiak má k dispozícii osobného asistenta, tlmočníka alebo špeciálneho pedagóga.

Kompenzačné pomôcky:

• technické: optické prístroje, osvetlenie, polohovacie ležadlá, polohovacia lavica, Pichtov písací stroj, PC, kalkulačka

• vyučovacie: výkladový, synonymický slovník a pomôcky, ktoré žiak  bežne používa pri písaní písomných prác

Informácie o testovaní: www.nucem.sk /Testovanie 9

* Žiaci so zdravotným znevýhodnením (ZZ) sú testovaní podľa osobitného harmonogramu.

Všetky informácie a pokyny k testovaniu budú včas zverejnené na internetových stránkach www.nucem.sk, www.testovanie9.svsmi.sk.