• Aktuálne info

------------------------------------------------------------------------------

UPRACME SI SLOVENSKO

Je to celosvetové občianske združenie, v ktorom je zapojených vyše milión dobrovoľníkov a viac ako 150 krajín – ide im hlavne o prírodu a našu planétu a aby sa ľudia nechovali ako prasatá. Odhaľujú sa nelegálne čierne skládky z odpadmi a snažia sa čistiť to čo je iným jedno. Do tejto akcie sa zapojila aj naša škola aveľmi ma to potešilo, pretože sa snažím prírodu chrániť ako sa len dá, tým že ju neznečisťujem odpadkami a keď aj niečo vidím na zemi pohodené vezmem to a vyhodím kam to patrí čiže do koša. Takže bol tento deň 18.9.2020 pre mňa výnimoční. Pod dohľadom našej pani učiteľky Seifertovej sme cez 2 vyučovacie hodiny išli vyčistiť  naše okolie školy. Začali sme pri benzínke Schell a rozdali nám tri farby vriec – červené, čierne a žlté do ktorých sme triedili odpad. Našli sme veľa odpadkov či už papierov, plastových fliaš, igelitiek, skla ale aj striekačky s ihlami čo je v okolí školy veľmi nebezpečné. No našli sme aj staré oblečenie, deky aj plechovky od piva, konzervy ale aj skoro celý nákup. Bolo nám divné že sme našli aj prednú masku auta, pneumatiky, kanistre s benzínom a rôzne súčiastky do aut.

Najviac ma zaráža aký sú ľudia hlúpy keď dokážu toto všetko nechať v okolí školy kde denno – denne chodia deti a môžu si ublížiť no hlavne ubližujú prírode okolo nás. Týmto by som chcela všetkých poprosiť aby viac dbali na čistotu a boli zodpovedný, pretože ak sa budeme ďalej takto správať k našej planéte príroda nám to všetko raz vráti.

Viktória Víteková

PS: Snažím sa ochrániť našu planétu

------------------------------------------------------------------------------

STAROSTLIVOSŤ O ZELEŇ V OKOLÍ MULTIFUNKČNÉHO IHRISKA NAŠEJ ŠKOLY

Našou vinou sa počasie nechová tak ako kedysi. Tých pár krát, čo prídu dažde, trvajú niekoľko dní a vznikajú povodne. Voda stečie po zemi akoby bola z kameňa a to málo, čo prijme jej nevystačí na dlhé nastávajúce obdobie sucha.

Preto bol vydaný zákon o uchovaní vody na území.

Našu školu navštívila dňa 23.9.2020 pani Ďurišová z firmy DeltAspol, ktorá nám objasnila situáciu ohľadom vody a rastlinstva.

„Voda je v dnešnej dobe nad zlato,“ povedala nám ako úvod jej prednášky. Dozvedeli sme sa, že naše ihrisko je postavené tak, aby všetka voda, ktorá dopadne na asfalt stiekla do rúr vedúcich do nádrže, odkiaľ sa používa na závlahu.

Potom prišla tá praktická časť.

S pomocou mojich spolužiakov som odburiňovala záhony s kvetmi, čo vďaka niekdajšiemu dažďu šlo celkom ľahko, učili sme sa, že v akej výške je treba odstrihnúť mätu tak, aby jej výhonky boli čo najväčšie i ktorú rastlinku odstrihnúť a ktorú vytrhnúť spolu s koreňmi.

Znova sme sa od života naučili niečo nové.

Tereza Kozická, 8. C